Salamichips med parmesan- och tryffeldipp

Prova dessa goda salamichips och ät dem tillsammans med parmesan- och tryffeldipp. De är goda antingen på tapasbordet eller som lite lyxigare kvällssnacks!

Sätt ugnen på 225 grader. Lägg tunna salamiskivor på en plåt med bakplåtspapper. Låt dem torka till chips i ugnen i ca 10 minuter.

Blanda under tiden dippen. Lägg 2 dl créme fraiche, 1,5 dl riven parmesan, 2,5 tsk tryffelolja och peppar i en skål och blanda. Smaka av!

tapas166tapas167tapas169

 

Författare: Hallon & Praliner

Välkomna till Hallon & Praliner. Vi är tre vänner som älskar att planera, tillaga och äta middagar, gärna middagar med ett tema och med det lilla extra. Våra middagar ger oss mycket livsglädje och vi vill gärna att ni ska få ta del av dem, hoppas vi kan inspirera. Följ oss också på Instagram!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: