Hummus och Baba ganoush

Två röror som hör hemma på mezebordet är hummus och baba ganoush. Hummus grundar sig på kikärter medan Baba ganoush är en aubergineröra, i övrigt består rörorna av nästan samma ingredienser.

Hummus

1 burk kikärter (400g)
1 finhackad vitlöksklyfta
1 finhackad chili
1/2 tsk spiskummin
2 msk citronsaft
3 msk olivolja
1 msk tahini
Salt och peppar

Mixa alla ingredienser med en stavmixer eller i en matberedare till en slät röra. Vid servering kan du strö lite chilipulver över röran som dekoration.

Libanesiskt5

Baba ganoush

1 stor aubergine
1 dl olivolja
3 finhackade vitlöksklyftor
1 finhackad chili
1 tsk spiskummin
1 kruka myntablad
1 msk tahini
2 msk citronsaft
Salt och peppar

Börja med att sätta ugnen på 175 grader. Pensla auberginen med olivolja och sätt den sedan i ugnen i ca 20-30 min. Sväng på den några gånger under den tiden. Dela sedan auberginen i två delar och gräv ur köttet. Mixa aubegineköttet med de övriga ingredienserna med en stavmixer eller i en matberedare till en slät röra. Servera gärna röran direkt när den ännu är varm tillsammans med lite bröd.

Libanesiskt6

Författare: Hallon & Praliner

Välkomna till Hallon & Praliner. Vi är tre vänner som älskar att planera, tillaga och äta middagar, gärna middagar med ett tema och med det lilla extra. Våra middagar ger oss mycket livsglädje och vi vill gärna att ni ska få ta del av dem, hoppas vi kan inspirera. Följ oss också på Instagram!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: