Om man skall äta en mustig varmrätt och en mäktig efterrätt, men ändå vill servera en fräsch och lätt förrätt så passar denna sallad med äpple och fänkål utmärkt! Denna sallad räcker för 6 personer.
Du behöver:
2 äpplen (lite syrliga, men inte granny smith syrliga)
1 litet fänkålsstånd
2 stjälkar selleri
saft av 1 citron
2 msk färsk finhackad timjan
3 msk färsk finhackad dill
½-1 dl riven parmesan
1 msk olivolja
Salt och svartpeppar
ca 200 gram kallrökt lax
Skiva äpple och fänkål i tunna skivor. Skär sen sellerin i små tunna skivor. Ju tunnare desto bättre!
Blanda sen grönsakerna med citronsaften.
Vänd ner parmesan, timjan och dill. Börja med ett ½ dl parmesan och tillsätt mera sen om du vill ha en tydligare smak av parmesan.
Ringla över olivolja. Salta och dra över några varv med pepparkvarnen. Blanda försiktigt om allt. Låt gärna salladen dra i kylen en timme innan servering. Toppa sen salladen med bitar av kallrökt lax.
Vi valde denna gång granny smith äpplen, men den var aningen för syrliga. Välj gärna äpplen som inte är lika söta som granny smith.